پیش‌رفت بود یا پس‌رفت؟

 

 

✍️محمد شبیری

🔷 قصه‌ای وجود دارد که قاضی یکی از ولایات، کسی را به هزار ضربه شلاق محکوم کرده بود؛ متهم گفت جناب قاضی اگر اجازه بدهید عرضی داشتم؛ قاضی گفت بگو؛ متهم گفت جناب قاضی، شما یا شمارش نمی‌دانید و متوجه نیستید هزار یعنی چه ! و یا نمی دانید که شلاق چیست!

🔷 این قصهٔ کوتاه ممکن است بافته و ساختهٔ ذهن و زبان مردم در اطراف و اکناف کشور باشد و در عالم واقع چنین رویدادی به وقوع نپیوسته باشد، اما هیچ ضرب المثل و قصه‌ای فارغ از روان‌شناسیِ اجتماعیِ مردم نیست و بی‌مورد در کلام و زبان مردم جاری و ساری نیست.

🔷این واگویه در بین مردم نشانه و حاکی از این واقعیت است که کشور ما از مدت‌های طولانی از اظهارات و قضاوت‌های بی مطالعه و بدون سنجش و بدون ارتباط با تخصص و تفکر متولیان قدرت و حکومت در رنج بوده است.
این‌که کسی که تخصص او در دروس حوزوی بوده است در مورد مسائل مهم کشور اظهاراتی این چنین قاطع و با چنین بیان صریح می‌گوید که:

«دراین ۴۰سال انقلاب کشور به‌اندازه ۴۰۰سال پیشرفت کرده؛ از تکنیک تا نوع زندگی./ ایسنا»
(شیخ محمد یزدی رئیس‌جامعه‌مدرسین حوزه علمیه قم)

این سخن حاکی از همین رنجی‌ست که در کشور ما از اظهارات بی پشتوانهٔ علمی و فکری و بدون تخصص در حوزهٔ مرتبط ابراز می‌شود(متأسفانه این‌گونه اظهارات در کشور رو به افزایش است)

آیه الله یزدی بفرمایند فقط در حوزهٔ علمیهٔ قم ( که ایشان بیش از همه تخصص و صلاحیت در آن امور را دارا هستند) آیا محصولات و تولیدات حوزه علمیهٔ قم (۴۰۰ سال پیشرفت را که پیش‌کش) کیفیت همان چهل سال قبل را دارد؟ آیا یک علامهٔ طباطبایی در این چهل سال محصول حوزه بوده است؟ آیا یک مطهری داشته است؟

چگونه است که در همان حوزه‌ای که مدیریت‌اش نیز به نحوی در دست آیه الله یزدی است در این چهل سال اتفاق قابل توجه علمی نیفتاده است؟ اما در عرض ۴۰ سال در کل کشور باندازهٔ ۴۰۰ سال پیشرفت حاصل شده است ؟!ایشان درخصوص پیشرفت‌هایی که در حوزهٔ علمیهٔ قم شده است، بیشتر صلاحیت ابراز نظر دارند تا در خصوص سایر پیشرفت‌های کشور!

البته یک متخصص و استاد فلسفه و فقه دیگر نیز اظهارات قابل توجهی در خصوص ضعف تحقیقات و تولیدات حوزهٔ ‌علیمهٔ قم کرده‌اند! سخنان قابل توجه آیه الله جوادی آملی در خصوص اینکه حوزه علمیهٔ در ضعف علمی بسر می‌برد و دیگر علامه طباطبایی و علامهٔ امینی و آیه الله سید محسن حکیم ندارد، المیزان و الغدیر و المستمسک تولید نمی‌شود، نشانه و اشاره به همین موضوع است. به سخنان آیه الله جوادی آملی دقت شود که از روی حساسیت و تأمل چهل سال بعد از انقلاب چنین می‌گویند:

«در حوزه علمیه ما با دلالی روبروایم نه تولید…از ۵۰ هزار طلبه امروز سه تا که تولیدکننده علم باشند، نداریم!»
asriran.com
@MyAsriran

اگر پیشرفتی بوده (که بوده) در حوزه‌های علمیه بیشتر باید مشهود باشد تا در سایر امور ؛ چرا که اساس و بنیان انقلاب اسلامی و مهمتر از آن استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مدعیات حوزه‌ها بوده است!

در چنین شرایطی یک آیه الله حوزه‌ها را فاقد تولید به اندازهٔ سه طلبه محقق ؛ و یکی دیگر کل کشور را با ۴۰۰ سال پیشرفت برابر می‌داند!

چرا آیه الله یزدی چنین سخنی را می‌گویند؟

ما به دنبال این نیستیم که پیشرفت و خلاقیت‌هایی که در کشور رخ داده است را انکار کنیم اما سخن یک عالم باید عالمانه و دقیق و سنجیده باشد . اگر بر اساس «قصهٔ هزار ضربه شلاق قاضی برای متهم» که در ابتدای متن نقل کردیم، بخواهیم نکته‌ای در مورد سخن ایشان مبتنی بر اینکه:
«دراین ۴۰سال انقلاب کشور به‌اندازه ۴۰۰سال پیشرفت کرده؛ از تکنیک تا نوع زندگی»
چیزی بگوییم، سه فرض در مورد چنین سخنانی قابل ذکر است:

ایشان
یا نمی داند ۴۰۰ سال چقدر است!
یا نمی داند پیشرفت و تکنیک چیست !
یا هر دو !