گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد: قتل خاشقجی، یک جنایت دولتی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواسته است تا علیه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی “وارد عمل” شوند.

آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد اعدام های غیرقانونی و خودسرانه، از جامعه بین المللی خواسته است تا علیه قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی “وارد عمل” شوند.

کالامارد در مقاله ای که او برای واشنگتن پست نوشت، تاکید کرد اگرچه عربستان سعودی ۱۱ فرد مظنون در قتل خاشقجی را مورد محکمه قرار داده  اما وی اعتقاد ندارد که عدالت در این خصوص متجلی شود. او تأکید کرد که مقامات ارشد سعودی در رابطه با این قتل مورد تحقیق قرار نگرفته و مجازات نشده اند.

کالامارد در گزارش خود که در ماه گذشته منتشر شد اعلام کرد که عربستان سعودی مسئول قتل خاشقجی است.

وی در این گزارش گفته بود: عدم برداشته شدن گامی ازسوی جامعه جهانی در قبال این جنایت موضوعی هولناک است. 

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در این گزارش تاکید کرده بود: ضروری است تا از این پس جامعه جهانی در این خصوص تحقیقات موثری را اغاز کند و گامهای لازم را برای محاکمه و مجازات سرکردگان و مسئولین این جنایت نیز بردارد.

کالامارد  در مقاله خود اظهار داشت: سکوت، نفوذ یا بدتر از همه مشارکتهای عیان و نهان در جرم، فقط می تواند منجر به بی عدالتی و بی ثباتی بیشتر در جهان شود. اکنون زمان عمل است.

وی در لندن پایتخت انگلستان، ضمن حضور در یک برنامه به نحوه قتل اشاره کرد و گفت: هیچ نتیجه ای جز این نیست که خاشقجی توسط عوامل دولت سعودی و با استفاده از امکانات دولت عربستان کشته شده است. بنابراین قتل وی یک جنایت دولتی است. 

کالامارد گفت که او چندین بار با مقامات سعودی تماس گرفته است، اما تلاش های وی بی نتیجه مانده است.

کالامارد با اشاره به اهمیت اقدام علیه کسانی که مسئول قتل هستند، گفت که باید مکانیسم تحریم علیه مسئولین سعودی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

لازم به یادآوری است که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی روز دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و هرگز از آن خارج نشد.