یک نماینده: به دلیل تفاهم مشکوک دولت با آژانس و احتمال قوی نقض قانون هسته‌ای مجلس، رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ از دستور کار مجلس خارج شد / ذوالنور: بیانیه مشترک ایران و آژانس، نقض صریح مصوبه مجلس است / غریب آبادی: پیوست بیانیه ایران و آژانس که شامل فهرست تاسیسات کلیدی ایران است، محرمانه خواهد ماند / روسیه و اتحادیه اروپا: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم با ایران کافی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر از توقف رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس خبر داد. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم خواستار توقف روند تصویب بودجه تا زمان اجرای قانون اقدام متقابل برای لغو تحریم‎‌ها توسط دولت، شد. سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با بیان اینکه «اجرای کامل مصوبه مجلس محترم، دغدغه جدی نظام است و کسی حق ندارد از آن کوتاه بیاید» تصریح کرد: تمدید یا استمهال در کار نیست و هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعطا نخواهد شد.سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که سطح دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران، در چارچوب تفاهم اخیر کافی است.

غریب آبادی: پیوست بیانیه ایران و آژانس که شامل فهرست تاسیسات کلیدی ایران است، محرمانه خواهد ماند / تمدید یا استمهال در کار نیست؛ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با بیان اینکه «اجرای کامل مصوبه مجلس محترم، دغدغه جدی نظام است و کسی حق ندارد از آن کوتاه بیاید» تصریح کرد: تمدید یا استمهال در کار نیست و هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعطا نخواهد شد.

«کاظم غریب آبادی» بامداد دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران نتیجه مذاکرات رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایران را تشریح کرد و بیان داشت:‌در گفت‌وگو ها، آژانس بر ضرورت احترام به قانون مجلس و اجرای آن تاکید کرد بطوریکه در بیانیه نیز انعکاس داشته است.

وی افزود: ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

سفیر کشورمان خاطر نشان کرد: مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری که در بند ۲ بیانیه آمده، همانطور که در پیوست توافق شرح داده شده، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه «در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند» افزود: چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

غریب آبادی افزود: به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تاسیسات است، محرمانه خواهد ماند.

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، با صدور بیانه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

بر اساس این تفاهم فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می کند. تفاهم صورت گرفته به طور پیوسته مورد بازنگری قرار خواهد گرفت تا نسبت به کارکرد آن برای هدفی که در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل شود.

بر اساس بیانیه یادشده، ایران همچنین به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتامه پادمانی با آژانس کمافی‌السابق ادامه می دهد.

این بیانیه پس از آن صادر شد که مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم‌ها، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

براساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

ایران دوشنبه گذشته نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را به مدیرکل آژانس تسلیم کرد.

روسیه و اتحادیه اروپا: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم با ایران کافی است

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که سطح دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران، در چارچوب تفاهم اخیر کافی است.

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که سطح دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران، در چارچوب تفاهم اخیر کافی است. پیش از او «استفن کلمنت » نماینده اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در توئیتی سطح دسترسی آژانس به فعالیت‌های اتمی ایران در چارچوب تفاهم جدید را کافی خوانده بود.

«میخائیل اولیانوف» یکشنبه شب در توئیتی نوشت: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نتایج خوبی از ایران بازگشته است. هرچند اجرای پروتکل الحاقی دو روز دیگر متوقف می‌شود، اما آژانس و ایران به یک تفاهم‌ مشترکی رسیدند که اجازه می‌دهد فعالیت‌های راستی‌آزمایی در یک سطح کافی حفظ شود.

به نوشته ایرنا، پیش از او «استفن کلمنت » نماینده اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در توئیتی سطح دسترسی آژانس به فعالیت‌های اتمی ایران در چارچوب تفاهم جدید را کافی خوانده بود.

آژانس بین‌الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در پایان سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران، با صدور بیانه‌ای مشترک درباره تداوم فعالیت‌های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

بر اساس این تفاهم فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می کند. تفاهم صورت گرفته به طور پیوسته مورد بازنگری قرار خواهد گرفت تا نسبت به کارکرد آن برای هدفی که در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل شود.

بر اساس بیانیه یادشده، ایران همچنین به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتامه پادمانی با آژانس کمافی‌السابق ادامه می دهد.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم‌ها، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

براساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزدسازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، دوشنبه گذشته نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را به مدیرکل آژانس تسلیم کرد.

به گفته او، این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم های غیرقانونی، صورت گرفته و از آژانس خواسته شده تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد. ‌

در همین پیوند، مدیر کل آژانس دیشب (شنبه) برای دیدار با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت‌وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی به تهران سفر کرد. وی علاوه بر این با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم دیدار و گفت‌وگو کرد.

غریب آبادی نتیجه دیدارهای روز یکشنبه مدیر کل آژانس با مقامات ایران را مفید خوانده بود.

یک نماینده: به دلیل تفاهم مشکوک دولت با آژانس و احتمال قوی نقض قانون هسته‌ای مجلس، رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ از دستور کار مجلس خارج شد / تا یکساعت دیگر دولتی‌ها به مجلس می‌آیند و گزارش می‌دهند / اگر مجلس قانع نشد، رییس‌جمهور و سایر مقامات ذیربط مجازات می‌شوند

مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر از توقف رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس خبر داد.

مالک شریعتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در توییتر از توقف رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس خبر داد.

شریعتی نوشته است:‌ مجلس به دلیل تفاهم مشکوک دیروز دولت با آژانس و احتمال قوی نقض قانون اقدام راهبردی، از دستور رسمی خود خارج شد
طبق قانون:
۱. با عدم انجام تعهدات طرف مقابل در لغو کامل تحریمها، از فردا ۵ اسفند باید #توقف نظارتهای فراپادمانی بدون راه فرار انجام شود
۲. مجلس باید گزارش اقدامات فنی وسیاسی دولت را بشنود و اگر قانع نشد، افراد مستنکف از اجرای قانون (رییس‌جمهور و سایر مقامات ذیربط) مجازات شوند.
۳. تداوم هرگونه نظارت فراپادمانی به هرشکل، تخلف است و مجلس از حق ملت کوتاه نمی‌آید.
«تا یکساعت دیگر دولتی‌ها به مجلس آمده، گزارش میدهند»

واکنش زهره الهیان، نماینده مجلس به تفاهم ایران و آژنس: نمایندگان یک صدا به تخطی دولت از قانون هسته‌ای مجلس اعتراض کردند / مسئولین دولت مجرم شناخته می‌شوند و باید مجازات شوند
نماینده تهران در مجلس، نوشت: اعتراض مجلس به بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس که شب گذشته ساعت ۱۲ منتشر شد، باعث توقف رسیدگی به بودجه در مجلس شد.

همچنین زهره الهیان نماینده تهران در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در صفحه توئیتر خود نوشت:اعتراض مجلس به بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس که شب گذشته ساعت ۱۲ منتشر شد، باعث توقف رسیدگی به بودجه در مجلس شد.

الهیان ادامه داد: «نمایندگان یک صدا از تخطی دولت از قانون لغو تحریم‌ها اعتراض کردند مسئولین دولت بواسطه عدم اجرای قانون طبق بند ۹ قانون لغو تحریم ها مجرم شناخته میشوند و باید مجازات گردند»

ذوالنور: بیانیه مشترک ایران و آژانس، نقض صریح مصوبه مجلس است / مجلس تصویب بودجه را تا زمانی که این قانون اجرا نشود، متوقف کند


رئیس کمیسیون امنیت ملی خواستار توقف روند تصویب بودجه تا زمان اجرای قانون اقدام متقابل برای لغو تحریم‎‌ها توسط دولت، شد.

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز دوشنبه ۴ اسفند مجلس طی سخنانی در واکنش به بیانیه شب گذشته سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: دولت حق تصمیم‌گیری و اقدام خودسر را ندارد و با این بیانیه جایگاه مجلس نادیده گرفته شده است. دولت باید به مجلس گزارش بدهد و مجلس تصمیم بگیرد که مجددا به تعهدات برجامی برگردد یا خیر. اما دولت پشت سر هم پالس فرستاد داد و گفت که هر روزی شما به تعهدات برگردید، فردای آن روز ما هم برمی‌گردیم و با این سخنان از وخود ضعف نشان داد.

وی افزود: این رفتار دولت توهین به مجلس است که امروز زمان درنظرگرفته شده توسط مجلس در قانون را زیر پا گذاشته است و غربی‌ها نوکر خود رافائل گروسی را به اینجا بفرستند و قراردادی را امضا کند که نقض آشکار این قانون است.

ذوالنوری در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهور مسئول اجرای این قانون شناخته شده است؛ در این قراردادی که بین سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا شده آمده است که نظارت های آژانس را غیرعلنی ادامه دادند و تمدید کردند. اگر قرار است مجلس شورای اسلامی قانون تصویب کند برای اجرا نشدن، این هزینه هایی که از بیت‌المال می‌کنیم نامشروع است.

وی افزود: براساس آئین نامه داخلی مجلس ماده ۲۳۴، باید آقای رئیس جمهور و هرکسی که در این سلسله مراتب نقش داشته به قوه قضائیه معرفی شود و قوه قضائیه بدون نوبت با آن‌ها برخورد کند. این که گفته می شود فلانی و فلانی بیایند و توضیح دهند، مورد پذیرش نیست. تا زمانی که قانون را اجرا نکردند و بیانیه پاره نشده هیچ مقام دولتی از در مجلس به داخل نخواهد آمد. قرار نیست این ها آدرس عوضی بدهند و طبق هفت سال گذشته مسیر نوکری غرب را ادامه دهند و مجلس هم دنبال آن ها برود.

این نماینده مجلس در ادامه بیان داشت: اگر خود ما بر اجرای این قانون پافشاری نکنیم دیگران احترامی به ما خواهند گذاشت؟ روح قانونی که مجلس تصویب کرده این است که فردا ۵ اسفند تمام نظارت های آژانس بین المللی که فراتر از پادمان است باید متوقف شود، دراین بیانیه گفته‌اند که بازرسی ادامه خواهد داشت و بازرسان هم کم نخواهند شد، کجای این قانون چنین حرفی زده؟

وی ادامه داد: رهبری قانون مجلس را تایید کرده است، دو هفته نگذشته که آقا فرمودند تا وقتی اروپایی ها و آمریکا اقدام عملی نکردند بازگشت ما به تعهدات برجام انجام شدنی نیست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی در پایان گفت: مجلس باید بر اجرای قانون خود تصویب کند، پیشنهاد من این است تا زمانی که این قانون اجرا نشود؛ اگر قانون دیگر تصویب کنیم بی‌فایده است، مجلس باید بایستد و تصویب بودجه را متوقف کند تا تکلیف اجرای این قانون مشخص شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏